Wszystko, co musisz wiedzieć na temat palenia ekogroszkiem

Ekogroszek namieszał na polskim rynku paliw grzewczych. Coraz więcej osób decyduje się na użycie go do ogrzewania swoich domów. Zastanawiasz się nad zmianą sposobu ogrzewania? Budujesz dom i chcesz wybrać najlepszy system grzewczy? Palenie ekogroszkiem ma wiele zalet. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zainwestujesz w kocioł, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ekogroszku. Czy warto ogrzewać dom tym paliwem? Jakie są zalety ekogroszku? Czy jest on bezpieczny? Jaki ma wpływ na środowisko?

Ekogroszek – co to jest?

Ekogroszek jest to tzw. paliwo stałe. Do produkowania ekogroszku używa się węgla kamiennego lub brunatnego. Jest on starannie wyselekcjonowany, a następnie płukany po to, by usunąć z niego miał i szkodliwe substancje. Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwracać uwagę przy zakupie ekogroszku jest jego kaloryczność.

O co chodzi z kalorycznością?

Kaloryczność ekogroszku jest wyrażana w megadżulach na kilogram (Mj/kg) i informuje o tym, jaką ilość energii można uzyskać z materiału opałowego. Dlaczego przy paleniu ekogroszkiem tak ważna jest kaloryczność? Zasada jest prosta: im większa kaloryczność, tym mniej energii zostanie zużyte do ogrzania danego budynku. Przyjmuje się, że wartość kaloryczności ekogroszku nie powinna być niższa niż 20 Mj/kg, a optymalna to ok. 25 Mj/kg.

Czy palenie ekogroszkiem szkodzi środowisku?

Ekogroszek, ma w swojej nazwie popularne „eko”, które sugeruje potencjalnym kupującym, że jest przyjazny środowisku. Czy palenie ekogroszkiem jest rzeczywiście ekologiczne, czy to tani chwyt marketingowy? Podczas spalania ekogroszek emituje mniej szkodliwych i toksycznych substancji do atmosfery niż węgiel czy olej opałowy. Używanie do ogrzewania mieszkania ekogroszku jest zatem bardziej ekologiczne niż palenie węglem.

Ile kosztuje palenie ekogroszkiem?

Decydujesz się na ogrzewanie budynku ekogroszkiem? Musisz przygotować się na sporą inwestycję na początek. Piece przeznaczone do palenia ekogroszkiem do najtańszych nie należą. Koszt kotła rekompensuje jednak wydajność tego paliwa grzewczego. Niskie koszty eksploatacji ekogroszku sprawiają, że ogrzewanie nim domu jest znacznie tańsze niż wykorzystywanie do tego celu węgla czy oleju. Oszczędność na ogrzewaniu szybko zrekompensuje koszty zakupu kotła.

Ile ekogroszku kupić?

Używasz ekogroszku zarówno latem jak też zimą? Zimą palenie ekogroszkiem pozwala ci na ogrzanie domu, a latem na dostęp do ciepłej wody? Zastanawiasz się jaką ilość tego paliwa grzewczego zakupić? Producenci ekogroszku oferują swoje produkty w 25 kg opakowaniach. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie musisz przeliczać kilogramów na tony. Wystarczy, że kupisz kilka worków, a kiedy ekogroszek się skończy, dokupisz następne. Dobrym zwyczajem jest zapisywanie ile opakowań zużyłeś w danym miesiącu. Dzięki temu łatwo przewidzisz ile worków będzie ci potrzebne na daną porę roku. Sprzedawanie ekogroszku w workach to ma jeszcze jedną zaletę. Masz mało miejsca w kotłowni? Zamiast zastanawiać się gdzie trzymać tonę materiału opałowego, kup tyle opakowań ile pomieścisz w kotłowni.

Czy palenie ekogroszkiem jest wygodne?

Wszyscy, którzy zdecydowali się na palenie w piecach ekogroszkiem podkreślają jedną ważną zaletę – wygodę. Kocioł jest bardzo łatwy w obsłudze. Nie musisz co kilka godzin dokładać do niego paliwa grzewczego, by utrzymać pożądaną temperaturę. Wystarczy, że 1-2 razy w tygodniu uzupełnisz piec ekogroszkiem i możesz cieszyć się ciepłem w domu. Pamiętaj o tym, by raz w tygodniu usunąć popiół, który powstał w wyniku spalania.

Ekogroszek – zasady bezpieczeństwa

Czy palenie ekogroszkiem jest bezpieczne? Tak, pod warunkiem, że masz prawidłowo wyregulowany piec. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kotła. Piec jest czysty i wyregulowany zgodnie z zaleceniami, a mimo to nie grzeje? Koniecznie zamów wizytę kominiarza. Fachowiec wyczyści komin i zbada drożność albo szczelność przewodów kominowych. Po usunięciu przyczyn awarii przez kominiarza będziesz mógł cieszyć się ciepłem w domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl