Tani i stosunkowo ekologiczny opał? Postaw na ekogroszek!

Sezon grzewczy niejednokrotnie jest czasem, który wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. W wielu domach dotyczą one konieczności zakupu opału do ogrzewania domu. Przy poszukiwaniu taniego, dobrej jakości paliwa stałego, nie powinniśmy zapominać o ekogroszku.

Podlicz koszty całego procesu

Przeglądając oferty dystrybutorów paliwa stałego, możesz mieć wrażenie, że ekogroszek wcale nie jest tanim rozwiązaniem. Dopiero wtedy, kiedy zrobimy pełną kalkulację, ile zużywamy dobrej jakości, wysokokalorycznego ekogroszku, okazuje się, że jest to opał tani – wystarczy go kupić o wiele mniej, niż węgla i innych typów opału! Można rozważyć zakup ekogroszku o zwiększonej kaloryczności, wykazującego wartość opałową na poziomie 27 MJ/kg. Jego zużycie jest jeszcze niższe w kontekście całego sezonu grzewczego.

Na plus dla ekogroszku jest także inny fakt – doskonale sprawdza się on w piecach zasypowych starszego typu i nie ma konieczności wymiany pieca. Tu jednak warto się upewnić, że piec działa prawidłowo, jest wydajny, a cała instalacja – szczelna. Zaopatrzenie się w nowoczesny piec z pewnością pozwoli cieszyć się ciepłem i jeszcze niższym zużyciem paliwa, jednak nie zawsze możemy sobie od razu pozwolić na taki zakup. Obecnie często rozważanym opałem jest pellet drewniany oraz gaz, tutaj jednak konieczne jest natychmiastowe dostosowanie instalacji do innego typu paliwa, a sam zakup surowca energetycznego jest znacznie bardziej kosztowny.

Dbanie o stan powietrza to wartość dodana

Za wybór nie: najtańszego, a: taniego opału, czyli ekogroszku przemawia jeszcze jego niezwykle niska zawartość wody, związków siarki i azotu oraz popiołu. Przy spalaniu emitowane są bardzo niskie ilości pyłów, które przyczyniają się do powstania smogu. Trudno wycenić aspekt ekologiczny, jednak wiąże się on ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem osób żyjących w domu i sąsiedztwie, a to wielka wartość.

Jak wydać mniej na opał?

Ekogroszek jest tani, bo nie potrzeba go wiele, ale nawet niskie zużycie można obniżyć dodatkowo, dzięki zadbaniu o odpowiednią izolację budynku oraz zakup dobrej jakości, wysokosprawnego kotła centralnego ogrzewania. Są to inwestycje, które zwracają się przez wiele lat nie tylko w środkach zaoszczędzonych na opale, ale i na czasie i energii poświęconej na obsługę pieca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl