Rodzaje ekogroszku

Rodzaje ekogroszku

Bez wątpienia ekogroszek, jako materiał opałowy, jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że jego właściwości nie są jednolite i stałe. Materiał ten dzieli się na wiele kategorii, tworzących zróżnicowane rodzaje ekogroszku, w oparciu o przyjęte przez oceniającego kryteria.

 

Ekogroszek - parametry

Na rynku istnieje możliwość zakupienia wielu materiałów, które wizualnie bardzo przypominają ekogroszek. Zachęcają potencjalnego kupca przede wszystkim atrakcyjną ceną – o wiele mniejszą w porównaniu z innymi materiałami tego typu. W większości przypadków jednak taki materiał nie ma z ekogroszkiem nic wspólnego. Dlatego też wypracowano parametry, które pozwalają zakwalifikować go jako dobry lub zły. Znajdują się one najczęściej na opakowaniu lub ulotce dołączanej do kupowanego materiału, dlatego bardzo ważna jest umiejętność odczytywania tych informacji. Tworzą jednocześnie specyficzne rodzaje ekogroszku.

Ziarno ekogroszku powinno mieć wielkość od 5 do 25 mm. Gwarantuje to prawidłowość spalania przez przystosowane do tego piece. Na opakowaniach można znaleźć również informacje na temat tzw. spiekalności (oznaczonej wskaźnikiem RI). Wskaźnik ten może wynosić maksymalnie 25. W przypadku gdy będzie wynosił więcej, dojdzie do tworzenia się spieków, które utrudniają lub uniemożliwiają proces spalania. Określone zostały również maksymalne zawartości składników ekogroszku – siarki i popiołu. Zalecane jest by zawartość nie przekraczała odpowiednio 1% i 12%. Ekogroszek powinien mieć także jak najmniejszą wilgotność – do 10 %. Rodzaje ekogroszku, które mieszczą się w powyższych kryteriach, gwarantują dobrą jakość i użyteczność tego materiału.

 

Pozostałe rodzaje ekogroszku

Kaloryczność (wartość opałowa) ekogroszku to ilość energii, która wydzielana jest przez materiał podczas jego spalania. Dzieląc więc materiał ze względu na kaloryczność, wyróżnia się następujące rodzaje ekogroszku: wysokokaloryczny i niskokaloryczny. Pierwszy nie zawsze, wbrew pozorom, jest najlepszym rozwiązaniem. Problem tkwi w możliwości wykorzystania pozostałego po spalaniu opału. Zimą problem ten jest o wiele mniejszy, jednak latem bardziej sprawdza się rodzaj ekogroszku o niskiej kaloryczności.

W praktyce, ze względu na sposób pakowania ekogroszku, przyjmuje się jeszcze podział na workowany i dostępny luzem. Pierwszy rodzaj ekogroszku charakteryzuje poręczność, łatwość używania oraz przechowywania. Natomiast ten pakowany luzem jest tańszy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl