Piec na ekogroszek – jaki wybrać?

Piec na ekogroszek – jaki wybrać?

Ekogroszek to materiał opałowy o uniwersalnym zastosowaniu, pasującym do wszystkich urządzeń grzewczych. Jednak ze względu na jego funkcję, wybór odpowiedniego urządzenia nie jest sprawą prostą. Dobry wybór gwarantuje nie tylko uzyskanie pożądanego przez nas ciepła, ale również zabezpiecza przed negatywnymi konsekwencjami spalania tego materiału opałowego. Jaki będzie więc najlepszy piec na ekogroszek.

 

Czy piec i kocioł to to samo?

Szukając odpowiedniego pieca na ekogroszek, w ofertach handlowych, możemy często spotkać się z równoczesnym posługiwaniem się pojęciem „kocioł”. Czy kocioł i piec to zatem to samo? Nie do końca – różni je przede wszystkim sposób wytwarzania energii. Piec, w odróżnieniu od kotła, traktowany jest jako tzw. niezależne źródło energii. Oznacza to, że piec ogrzewa wyłącznie miejsce, w którym się znajduje. Kotły natomiast ogrzewają więcej niż jedno pomieszczenie.

 

Jaki piec wybrać?

Nie ma jednego i uniwersalnego pieca na ekogroszek, który satysfakcjonowałby wszystkich jego użytkowników. Przy wyborze za każdym razem należy się zastanowić nad naszymi potrzebami. Od tego zależne będzie późniejsze wybranie pieca o odpowiednich właściwościach.

Kwestią nad którą należy zastanowić się w pierwszej kolejności jest moc pieca na ekogroszek. Jest ona uzależniona od tego co i w jakim stopniu, chcemy ogrzać, jak i od występujących w pomieszczeniu tzw. strat cieplnych (ilość ciepła, która „ucieka” z pomieszczenia – przez ściany, podłogę, dach). W przypadku domów, w tych nieposiadających izolacji najlepiej sprawdzają się piece o mocy od 1-18 kW. Domy z izolacją natomiast mogą być wyposażone w piece od 2-12 kW. 

Następnie warto rozważyć odpowiednie dobranie sterowników. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje sterowników dla pieców na ekogroszek. Pierwszy z nich, tzw. sterownik typu PID, ma charakter automatyczny i nie wymaga wielu ustawień ze strony jego użytkowników. Posiada on wbudowane opcje, które należy wyłącznie prawidłowo ustawić. Drugi rodzaj sterownika – dwustanowy – wymaga od Nas większego nakładu pracy, gdyż musimy go w odpowiedni sposób skonfigurować. Różnica między tymi dwoma sterownikami do pieców na ekogroszek widoczna jest również w cenie – w przypadku pierwszego jest ona o wiele wyższa.

Oprócz powyższych kwestii, przy wyborze pieca na ekogroszek należy kierować się również tym czy posiada on zasobnik, w jaki sposób zagospodarowany jest w trakcie jego użycia opał oraz też kwestiami praktycznymi, takimi jak odpowiedni serwis czy po prostu parametry urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl