Ogrzewanie na ekogroszek. Wady i zalety

Ogrzewanie na ekogroszek. Wady i zalety

Z badań wynika, że Polacy coraz częściej przekonują się do używania ekogroszku. Jeszcze do niedawna ten pozyskiwany z węgla kamiennego surowiec był traktowany jako odpad. Dopiero zastosowanie odpowiednich urządzeń doprowadziło do odkrycia jego właściwości. Obecnie ekogroszek coraz częściej znajduje zastosowanie jako źródło produkujące energię. Niewątpliwie ogrzewanie na ekogroszek posiada zarówno wady, jak i zalety. Poniżej spróbujemy przybliżyć Państwu charakterystykę tego materiału opałowego. 

 

Zalety ekogroszku

Udzielając odpowiedzi na pytanie o to jakie ogrzewanie na ekogroszek posiada wady i zalety, należałoby zacząć od zalet, gdyż jest ich o wiele więcej. Przede wszystkim ekogroszek, co sugeruje nam jego nazwa, jest przyjazny dla środowiska. Produkowany z węgla emituje stosunkowo niską ilość substancji chemicznych do otoczenia, przez co praktycznie nie wywołuje negatywnych konsekwencji. Kolejnym aspektem, istotnym przede wszystkim z punktu widzenia prowadzenia gospodarstwa domowego, jest cena. Stosunek ceny do jakości oraz wydajności tego materiału opałowego jest bardzo dobry. Jest to zasługa przede wszystkim wysokiej kaloryczności ekogroszku. Ponadto, paliwo po spaleniu pozostawia niewielką ilość spieków i zanieczyszczeń, dzięki niskiej zawartości popiołu i siarki. W procesie jego spalania widoczna jest kolejna zaleta – jeżeli posiadamy piece z podajnikami, które automatyzują proces spalania, nasza ingerencja jest znikoma. Dzięki odpowiednio dobranym piecom, wystarczy, że będziemy uzupełniać ekogroszek tylko co kilka dni.

 

Wady ekogroszku

W porównaniu do zalet, ogrzewanie na ekogroszku posiada stosunkowo niewiele wad. Najczęściej wspomina się o kosztach związanych z zaczęciem ogrzewania w ten sposób. Wiąże się to z koniecznością kupna odpowiedniego sprzętu (pieca), dostosowania go, odpowiedniej konfiguracji i serwisu. Taki piec należy poddawać częstym przeglądom, by nie dochodziło do powstawania spieków. Za wadę uważa się również kwestie finansowe – ekogroszek jest droższy niż inne rodzaje węgla kamiennego. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii, np. pelletem, jest on produktem tańszym. Zarzuca się mu również brak automatycznego działania – mimo wydajności tego sposobu ogrzewania, jesteśmy zmuszeni do dokładania materiału co jakiś czas do pieca. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl