Ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem

Ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem

Potrzeba ogrzewania pomieszczeń, szczególnie w okresie zimowym, wzrasta. Zasoby surowców ziemskich są jednak ograniczone. Poszukuje się więc rozwiązań, które złagodziły by ten problem. W związku z tym,  coraz bardziej popularne stają się tzw. odnawialne źródła energii. Możemy do nich zaliczyć m.in. ekogroszek oraz pellet. Oba surowce są paliwami stałymi (materiałami opałowymi), które wykorzystuje się w celu wytwarzania energii cieplnej. Co jest zatem lepsze dla Nas – ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem?

 

Co to jest pellet?

Pellet jest zagęszczonym biopaliwem z biomasy drzewnej. Często występuje w postaci małych wałeczków, o średnicy do 25 mm, a długości od 5 mm do 40 mm. W czasie jego powstawania nie używa się jakichkolwiek klejących materiałów, co czyni to biopaliwo jednym z najczystszych źródeł odnawialnej energii. Odpowiedź na pytanie czy lepsze jest ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem nie jest jednak jednoznaczna, ponieważ każdy z surowców posiada określone, unikatowe właściwości.

 

Ekogroszek czy pellet?

Porównując te dwa materiały opałowe, po pierwsze pod uwagę należy wziąć ekologię. Ekogroszek, emitujący stosunkowo małe ilości substancji szkodliwych dla środowiska ustępuje pod tym względem pelletowi, który jest stuprocentowo naturalny i emituje mniejszą ilość dwutlenku węgla. Pellet może zostać dodatkowo użyty jako nawóz, jednak jego ilości będą śladowe. Zatem gdy skupiamy się bardziej na ekologii, wybór ogrzewania ekogroszkiem czy pelletem ma dla nas istotne znaczenie.

Kolejną kwestią jest czystość oraz stan paliwa po jego użyciu. Skutki ogrzewania ekogroszkiem czy pelletem są zróżnicowane. W procesie spalania ekogroszku powstaje trudny do usunięcia pył węglowy. Użycie pelletu nie powoduje takich konsekwencji, a utrzymanie pieca jest o wiele łatwiejsze.

Jednak problem ogrzewania ekogroszkiem czy pelletem należy rozpatrywać jeszcze w dwóch aspektach – komfortu przechowywania oraz kosztów. Oba te aspekty przemawiają na korzyść tego pierwszego surowca. Ekogroszek może być składowany w jakikolwiek sposób, w przeciwieństwie do pelletu, który musi być przechowywany z zachowaniem przewidzianych warunków, w tym w specjalnych workach. Biorąc natomiast pod uwagę koszty, ekogroszek jest nie tylko paliwem tańszym, ale również i bardziej opłacalnym ze względu na swoją wysoką kaloryczność.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco przedstawiliśmy problem tego czy lepsze jest ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem. Ekogroszek, mimo wytwarzania dwutlenku węgla w procesie spalania, nie powoduje szkód dla środowiska, a w porównaniu z pelletem jest surowcem tańszym i bardziej opłacalnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl