Od czego zależy wydajność ekogroszku?

Od czego zależy wydajność ekogroszku?

Ekogroszek, uważany jest za paliwo ekologiczne. Na jego temat, można znaleźć wiele opinii. Jedno jest pewnie. Dobry ekogroszek powinien dobrze ogrzać dom i podczas spalania emitować jak najmniej tlenku węgla. Ekogroszek, który powinien nas interesować, musi mieć wysoką wartość opałową 24-28 MJ/kg oraz niską zawartość siarki – do 0,6% i popiołu – do 10%, a także jak najniższą spiekalność poniżej 10. Nie może być też zawilgocony. Odpowiednia wydajność ekogroszku jest wtedy, gdy paliwo jest wysokiej jakości. Dzięki temu możemy cieszyć się z ciepła nie przepłacając, a do tego nie niszcząc swojego kotła.

 

Wydajność zależna od kotła

Chcąc mówić o ekogroszku, na początku należy wyjaśnić, czym w ogóle on jest. Najprościej mówiąc, to paliwo stałe uzyskiwane z węgla kamiennego lub brunatnego. Podczas jego spalania powstaje mała ilość siarki, przez co nie mamy problemu ze zbyt dużą ilością popiołu w kotle. By sprawdzić wydajność ekogroszku, musimy wziąć pod uwagę nasze ogólne upodobania i oczekiwania. Należy zwrócić uwagę czy potrzebujemy ogrzać duży dom, czy małe mieszkanie. Dopasujmy moc kotła do naszego zapotrzebowania. Jeśli kupimy duży kocioł do małego mieszkania, minie się to z celem. Jego moc i tak nie będzie wykorzystana. Znów mały kocioł nie zdoła ogrzać całego domostwa.  Aby spalanie przebiegało w optymalny sposób, kocioł musi mieć zapewnioną właściwą ilość powietrza, biorącego udział w spalaniu. Jeśli będzie go za mało, nie nastąpi całkowite spalenie ekogroszku, jeśli za dużo – nastąpi wychłodzenie paleniska, straty ciepła i wzrost emisji tlenku węgla.

 

Dobry wybór

Nie każdy ekogroszek jest sobie równy. Dlatego należy zwracać uwagę, na producenta, od którego paliwo kupujemy. Niektóre ekogroszki tworzą spieki i zostawiają dużo popiołu, a przecież inwestując w taki rodzaj pieca, tego chcemy uniknąć. Zastanówmy się również, gdzie będziemy przechowywać ekogroszek. Oczywiście, można trzymać go na zewnątrz, jednak wtedy istnieje większe ryzyko jego zawilgocenia. Ma to również związek z tym, że lepiej zaopatrywać się w ekogroszki workowane niż ważone luzem. Nie traci on wtedy posiadanych właściwości, a także jest wygodniejszy i praktyczniejszy w użytkowaniu. Można również zauważyć, że ekogroszek jest tańszy wiosną i latem. Można więc zaoszczędzić na tym trochę pieniędzy.

Jak można zauważyć, wydajność ekogroszku zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Bierzmy także pod uwagę to, gdzie i jaki ekogroszek kupimy oraz jak będziemy go finalnie przechowywać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl