Kaloryczność ekogroszku – wszystko, co musisz wiedzieć

Sporą część roku w Polsce stanowi sezon grzewczy. Na rynku grzewczym istnieje wiele paliw, które producenci polecają do ogrzewania domów. Jednym z nich jest ekogroszek. Jest niezwykle popularny i coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie swojego domu tym właśnie produktem. Warto wiedzieć, że ekogroszek, ekogroszkowi nierówny. Wystarczy wziąć pod uwagę parametr kaloryczności ekogroszku, by zauważyć, pewne rozbieżności. Co to jest ekogroszek? Jak jego spalanie wpływa na środowisko? Na co zwracać uwagę przy wyborze ekogroszku?

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego. Jest wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Pokruszony i przesiany węgiel jest płukany, po to, by usunąć z niego miał i szkodliwe substancje. Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tego paliwa to: kaloryczność ekogroszku, wielkość ziarna, zawartość siarki i popiołu oraz wilgotność.

Co to jest kaloryczność?

Zastanawiasz się, jaki ekogroszek kupić? Przy wyborze na pewno spotkasz się z parametrem kaloryczności ekogroszku. Co oznacza to pojęcie? Dlaczego warto wiedzieć, jaka jest kaloryczność? Kaloryczność ekogroszku i każdego innego paliwa opałowego to ilość energii, jaką można uzyskać z danego materiału opałowego. Co to oznacza dla klienta? Im większa kaloryczność, tym mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania danego budynku. Kaloryczność wyrażana jest w megadżulach na kilogram (Mj/kg). Kaloryczność ekogroszku wysokiej jakości wynosi 25 Mj/kg.

Czy ekogroszek jest eko?

Nazwa ekogroszek u większości osób wywołuje skojarzenia z ekologią. Jaki jest wpływ tego rodzaju paliwa opałowego na środowisko naturalne? Wybrałeś ekogroszek o wysokiej kaloryczności, czyli nie mniejszej niż 20 Mj/kg? Twój piec wyemituje mniej szkodliwych substancji. Spalanie ekogroszku nie jest tak szkodliwe dla środowiska, jak np. spalanie węgla. Ekogroszek emituje do atmosfery mniej dymu, substancji szkodliwych i toksycznych niż węgiel. Ze spalania ekogroszku powstaje też mniej popiołu.

Jakie parametry powinien spełniać dobry ekogroszek?

Kaloryczność ekogroszku to niejedyny parametr tego paliwa. Jak wybrać najlepszy ekogroszek? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Granulacja powinna wynosić 5-25 mm, zdolność spiekania poniżej 20, zwartość popiołu mniej niż 10%, maksymalna zawartość siarki nie może przekraczać 1%, a wilgotność powinna kształtować się na poziomie mniejszym niż 10%.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku?

Ekogroszek najczęściej jest sprzedawany w 25cio kg workach. Na każdym opakowaniu producent zamieszcza opis i parametry produktu. Na co zwrócić uwagę, czytając informacje, które zostały umieszczone na worku? Wiesz już, jak ważna jest kaloryczność ekogroszku. Na opakowaniu często możesz znaleźć symbol rozpoczynający się na literę Q. Istnieją 3 oznaczenia Q, które możesz spotkać na opakowaniach ekogroszku: Q ai (wartość opałowa w stanie analitycznym), Q sa (ciepło spalania) oraz Q ir (wartość opałowa w stanie roboczym). Rzeczywistą kaloryczność węgla oznacza symbol Q ir lub Q sa, pozostałe wartości to próba wprowadzenia klienta w błąd. Decydujesz się na zakup ekogroszku, a symbol na opakowaniu to: Q ai, musisz liczyć się, że produkt, który znajduje się w opakowaniu, został wyprodukowany z niskiej jakości węgla, przez co w rzeczywistości jego kaloryczność też jest niska.

Zalety ogrzewania ekogroszkiem

Wiesz już, że spalanie ekogroszku jest bardziej przyjazne dla środowiska niż wykorzystywanie węgla do ogrzewania budynku. Jakie są inne zalety ekogroszku? Wiele osób przed wykorzystywaniem do ogrzewania tym paliwem swojego domu odstrasza cena pieca. Rzeczywiście, piece, w których można palić ekogroszkiem, do najtańszych nie należą, ale koszty wykorzystania energii przy spalaniu ekogroszkiem są dużo niższe niż przy wykorzystaniu do tego celu innego paliwa, piece są też tańsze w eksploatacji. Boisz się, że nie utrzymasz stałej temperatury w domu, i będziesz musiał często dokładać opał do pieca? Wykorzystywanie ekogroszku do ogrzewania umożliwia ustawienie pożądanej temperatury, co przekłada się na stały poziom ogrzewania. Palenie ekogroszkiem to też niewielki nakład pracy wystarczy, że uzupełnisz nim piec 1-2 razy w tygodniu i możesz się cieszyć ciepłem w domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl