Jakie są rodzaje węgla kamiennego? Co warto o nich wiedzieć?

Węgiel kamienny to bardzo popularny rodzaj materiału grzewczego. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych rodzajów węgla kamiennego? Jakie są i czym się różnią?

Typy, klasy, gatunki, sortymenty

Podział węgla kamiennego zależy od typów, klas, gatunków i sortymentów. Co oznaczają te pojęcia?

- Typ to informacja na temat zdolności spiekania, zawartości części lotnych oraz zdolności spalania.

- Klasa dotyczy zależności między wartością opałową węgla a zawartością popiołu. Wartość opałowa wyrażana jest w MJ/kg (megadżulach na kilogram), natomiast wartość popiołu w procentach. Od wielkości opałowej zależy to jak dużo ciepła daje dany rodzaj węgla kamiennego.

- Gatunek, standardowo wyróżnia się 4 gatunki węgla, podzielone ze względu na kryterium klasy i sortymentu. Im niższa klasa, tym gorszy gatunek węgla.

- Sortyment to wielkość ziarna węgla. Wyróżnia się sortymenty grube, średnie, drobne, miałowe i mułowe.

Wydajny ekogroszek

Ekogroszek to bardzo wydajny rodzaj paliwa grzewczego. W dużym uproszczeniu to rodzaj węgla kamiennego, poddanego odpowiedniej przeróbce i selekcji. Podbija serca Polaków. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na ogrzewanie domów ekogroszkiem. Za co Polacy pokochali ekgroszek? Po pierwsze za wydajność, nie trzeba wiele tego paliwa kopalnego, by ogrzać dom w trakcie całego sezonu grzewczego. Ekgroszek można kupić w 25 kg opakowaniach dzięki czemu możesz łatwo wyliczyć ile go potrzebujesz. Po drugie wpływ na środowisko. Palenie ekogroszkiem jest dużo bardziej przyjazne planecie, bo ten rodzaj paliwa emituje dużo mniej szkodliwych substancji niż zwykły węgiel kamienny. Po trzecie wygoda, piec ładujesz 1-2 razy w tygodniu. Wadą ekogroszku jest spora inwestycja w piec. Z drugiej strony, szybko się zwróci, bo rachunki za ogrzewanie ekogroszkiem są niskie.

Węgiel orzech, co to jest?

Węgiel orzech to jeden z największych rodzajów węgla kamiennego. Jest grubo granulowany i płomienny (jego spalaniu towarzyszy jasny i wysoki płomień). Węgiel orzech jest dosyć drogi. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, a w wyniku jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Jest materiałem opałowym wysokokalorycznym i bezpiecznym dla systemu grzewczego. Przy używaniu tego rodzaju węgla nie trzeba często czyścić pieca. Węgiel orzech najczęściej jest sprzedawany w workach.

Gdzie można palić węglem kostką?

Węgiel kostka to również niezwykle popularny rodzaj węgla kamiennego. To największy sortyment węglowy. Klienci kochają go za uniwersalność – nadaje się do palenia w większości pieców. Węgiel kostka jest kaloryczny i wydajny i właśnie dlatego dużo droższy od innych rodzajów węgla kamiennego. Wydajność i uniwersalność to niewątpliwe zalety węgla typu kostka, wysoka cena to jego największa wada. Chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, poszukaj innego rodzaju węgla.

Miał węglowy – zastosowanie

Kocioł zasypowy lub zagazowujący, kuchnia węglowa, czy piec konwencjonalny – tutaj idealny będzie miał węglowy. Jest to jeden z rodzajów węgla kamiennego. Duża wytwarzalność ciepła oraz niewielka ilość popiołu to jego cechy charakterystyczne. Jest tani i można go kupić w niemal każdym składzie węglowym. Ma niższą wartość opałową, większą zawartość popiołu i siarki niż inne rodzaje węgla kamiennego. Atrakcyjna cena i łatwa dostępność to największe zalety miału węglowego. Niska kaloryczność, przekłada się na wysokie koszty zużycia, oprócz tego potrzeba sporo miejsca na składowanie tego paliwa grzewczego, dużą wadą jest także to, że ponieważ miał się pyli, trzeba się liczyć z zabrudzeniami podczas obsługiwania pieca.

Co wybrać?

Jaki rodzaj węgla kamiennego wybrać? Wszystko zależy od typu pieca, jaki posiadasz, o ile węgiel kostka jest w miarę uniwersalny, to np. ekogroszek już nie. Zależy ci na obniżeniu rachunków za ogrzewanie? Kup węgiel wysokokaloryczny. Chcesz połączyć wydajność, oszczędność i ekologię? Tutaj optymalnym rozwiązaniem będzie ekogroszek. Wiesz już, na jakie paliwo grzewcze się zdecydujesz? Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić opinię o sprzedawcy paliwa, a także zorientuj się, czy materiał grzewczy, jaki oferuje jest rzeczywiście wysokiej jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl