Jaki rodzaj opału wybrać? Kilka praktycznych wskazówek

Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Zależy ci na cieple i komforcie? Masz dość starty czasu, jaką generuje ciągła obsługa pieca? Zastanów się jaki rodzaj opału wybrać. To, czym będziesz ogrzewał dom generuje jakie wydatki będziesz musiał ponieść i ile pracy włożyć. Jaki rodzaj opału wybrać? Oto kilka ważnych porad.

Węgiel kamienny – najpopularniejszy rodzaj opału

Węgiel kamienny to najbardziej popularny i najłatwiej dostępny rodzaj opału. Osoby, które decydują się ogrzewać nim budynek chwalą sobie jego dużą kaloryczność. Istnieje kilka rodzajów węgla kamiennego (np. orzech, koks, czy kostka), dlatego tak łatwo dopasować paliwo grzewcze do pieca, który się posiada. Największą wadą tego materiału grzewczego jest jego szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Ekogroszek – wydajny i ekologiczny

Szukasz wydajnego sposobu na ogrzanie mieszkania przez jesień, zimę i początek wiosny? Zależy ci na środowisku naturalnym? Zastanów się nad ekogroszkiem. Jest to niezwykle tani i jednocześnie wydajny rodzaj opału. Największą wadę ekogroszku stanowią koszty początkowe. Piece na ekogroszek, do tanich nie należą, jednak inwestycja szybko ci się zwróci dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Spalanie ekogroszku emituje dużo mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż spalanie węgla kamiennego, o brunatny nie wspominając. Kolejną zaletą ekogroszku jest niski nakład pracy. Wystarczy, że uzupełnisz kocioł 2-3 razy w tygodniu i możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem. Ekogroszek jest też łatwy w przechowywaniu, sprzedaje się go luzem lub w wygodnych 25 kg opakowaniach.

Czy można spalać śmieci?

Każdy szuka oszczędności. Koszty opału są niemałe. Wiele osób, które chcą podreperować swój budżet spala śmieci. To coś, czego absolutnie nie można robić. Po pierwsze śmiecie nie są rodzajem opału. Po drugie w wyniku ich palenia, do atmosfery dostaje się bardzo dużo zanieczyszczeń. Po trzecie oszczędność jest tylko pozorna. Rzeczywiście mniej pieniędzy wydasz na opał, jednakże śmiecie zanieczyszczają przewody kominowe i całą instalację grzewczą. Nawet pieniądze zaoszczędzona na zakupie opału mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów naprawy oraz usługi kominiarskie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie opału?

Bez względu na to, jaki rodzaj opału wybierasz istnieje kilka podstawowych kryteriów na jakie musisz zwrócić uwagę przy zakupie opału. Zanim zdecydujesz nabyć ekogroszek lub węgiel kamienny, zobacz, w jakich warunkach jest przechowywany. Wilgotne lub zwietrzałe paliwo opałowe traci swoje właściwości. Zapoznaj się z informacjami, jakie na opakowaniu zamieścił producent. Wartość opałowa nie powinna być niższa niż 24 Mj/kg (megadżule na kilogram), zawartość siarki powinna wynosić mniej niż 1%, zawartość popiołu to ok. 8%, a spiekalność nie powinna przekraczać wartości 1.

Pamiętaj o bezpieczeństwie i serwisie

Zawsze regularnie serwisuj piec i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa niezależnie od tego, jaki rodzaj opału wybrałeś. Po pierwsze zapoznaj się z instrukcją obsługi pieca. Nie umiesz ustawić właściwych parametrów? Skontaktuj się z serwisem i poproś o wyregulowanie kotła. Raz do roku przed sezonem grzewczym albo tuż po nim zamów przegląd kominiarski. Fachowiec oczyści komin i sprawdzi szczelność przewodów. Regularnie czyść piec. Nawet tak mało wymagające piece na ekogroszek, trzeba oczyszczać z nadmiaru popiołu przynajmniej raz w tygodniu.

Jaki rodzaj opału wybrać?

To jaki rodzaj opału wybrać zależy od twoich osobistych preferencji oraz pieca, jaki posiadasz. Niektórzy nie wyobrażają sobie ogrzewania mieszkania czymś innym niż ekogroszek, jeszcze inni ocieplają budynek węglem. Przy wyborze opału warto wziąć pod uwagę cenę, jaką zapłacisz, za ogrzewanie nim obiektu przez cały sezon grzewczy oraz dostępność węgla czy ekogroszku. Nie masz w pobliżu sprzedawcy tego paliwa grzewczego, które masz zamiar wykorzystywać? Może warto pomyśleć o innym? Transport generuje dodatkowy koszt. Wartość opałowa to kolejne kryterium, jakie musisz wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju opału – im większa, tym lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl