Jaki kocioł na ekogroszek wybrać? Jaki jest najlepszy?

Wydajne, a więc także – ekonomiczne palenie ekogroszkiem oraz wygoda ogrzewania domu w ten sposób jest zależna od typu i jakości kotła. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy kocioł na ekogroszek do swojego domu?

Najlepszy – retortowy, z podajnikiem

Jedną z największych zalet palenia ekogroszkiem jest wygoda jego obsługiwania. Jeszcze większy komfort ocieplania domu. Niemal bezobsługową pracę gwarantują kotły retortowe (czyli z paleniskiem, do którego paliwo jest dostarczane od spodu), z podajnikiem opału, dzięki któremu można odwiedzać kotłownię tylko raz na kilka dni. Im więcej procesów jest zautomatyzowanych, tym lepiej. Obsługę znacząco ułatwia także zaawansowany sterownik, warto zwrócić uwagę na to, ile parametrów można ustawić, a także jakie są zabezpieczenia poszczególnych podzespołów i całego pieca.

O czym mówi Ecodesign

Już od początku 2020 roku wszystkie oferowane na terenie Unii Europejskiej piece centralnego ogrzewania, także te zasilane ekogroszkiem, będą musiały charakteryzować się certyfikatem Ecodesign. Jest to potwierdzenie spełniania szeregu bardzo wygórowanych warunków, takich jak wyznaczenia wskaźnika sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym. Świadczą one o wysokiej wydajności i sprawności kotła, które mają się nie zmienić przez wiele lat. Bez względu na typ, markę i model pieca można mieć pewność, że będzie on prezentował świetne parametry.

Moc kotła – optymalna, a nie maksymalna

Gdy już jesteśmy pewni, jaki kocioł do palenia ekogroszkiem chcemy kupić, zostaje jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt. Moc kotła powinna być dobrana indywidualnie. Zbyt niska moc pieca nie pozwoli na uzyskanie odpowiedniego stopnia ogrzania domu, a zbyt wysoka będzie nieekonomiczna – zużycie paliwa będzie zbyt duże do potrzeb mieszkańców. Na zapotrzebowanie mocy wpływa przede wszystkim powierzchnia i kubatura domu, typ budynku, izolacja ścian zewnętrznych i innych. W przypadku nowszych domów, wybudowanych po 2000 roku, sprawa jest ułatwiona: wystarczy sięgnąć po świadectwo energetyczne, gdy nieruchomość jest starsza, warto poświęcić trochę czasu i skonsultować się z fachowcami, aby dokonać najlepszego wyboru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl