Jak ustawić sterownik w piecu na ekogroszek?

Nowoczesne, wydajne piece zasilane ekogroszkiemsa wyposażone w sterowniki, które znacząco ułatwiają obsługę pieca oraz pozwalają na optymalizację procesu palenia. Podpowiadamy, jak ustawić sterownik pieca na ekogroszek, żeby bezpiecznie rozpocząć pracę w nowym piecem.

Każdy sterownik jest inny… ale proces palenia podobny

Najlepsze do zasilania ekonomicznym i ekologicznym opałem, jakim jest ekogroszek, są piece z podajnikiem. Zapewniają one bardzo komfortową obsługę, bez konieczności częstej kontroli i czasochłonnej obsługi kotła. Każdy taki model obecny na rynku może mieć inny sterownik, obejmujący mniejszą lub większą ilość funkcji oraz parametrów, które można ustawić. Mimo to najważniejsze z nich zawsze można modyfikować. Są to między innymi: czas podawania węgla oraz czas przerwy w podawaniu, a także kluczowe ustawienie: obroty dmuchawy, inaczej moc nawiewu. Poza tym można ustawić temperaturę, w której kocioł się włącza.

Zacznij od ustawień fabrycznych…

Każdy piec ma w swoim oprogramowaniu wbudowane ustawienia fabryczne, od których można rozpocząć korzystanie z kotła na ekogroszek. W zależności od marki, modelu, mocy urządzenia, te wartości mogą różnić się od siebie, dlatego porównywanie ustawień sterowników różnych firm najczęściej nie ma sensu. Fabrycznie wgrane ustawienia można zmieniać, jeśli zajdzie taka potrzeba. W szczególności dotyczy to… preferencji mieszkańców, którzy odczuwają komfort termiczny w innej temperaturze niż zadana.

…i obserwuj

Wydajność i sprawność pieca, a także jego żywotność, zależy między innymi od ustawieniu za pomocą sterownika odpowiednich parametrów spalania. Tylko, gdy są one optymalne, można w pełni wykorzystać doskonałe wartości opałowe ekogroszku. Przyjmuje się, że stosunek czasu pracy podajnika do przerwy w trybie pracy powinien wynosić mniej więcej 1:3, a w sezonie letnim nawet 1:4.

Inne parametry można modyfikować po dokładnej obserwacji pieca. Należy zwrócić uwagę, czy i w jakiej ilości tworzy się sadza, czy dochodzi do powstawania spieków mimo paliwa dobrej jakości, a także jak wygląda ogień w palenisku. Ciemny, kopcący dym także wskazuje, że konieczne mogą być zmiany parametrów. W pierwszej kolejności należy skupić się na pracy wentylatora – standardowe zalecenia mówią o 30-35% jej mocy. Jeśli ogień jest spokojny, czysty i w intensywnie żółtym kolorze, najpewniej wszystko jest w porządku. Czerwony płomień oznacza zbyt małą ilość zadawanego powietrza, biały – zbyt dużą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl