Jak ustawić kocioł na ekogroszek? Kilka ważnych informacji

Ogrzewanie ekogroszkiem podbiło serca Polaków. Wiele osób w sezonie grzewczym wybiera ten rodzaj paliwa, by zapewnić ciepło sobie i swoim domownikom. Nic dziwnego ekogroszek jest niezwykle wydajny, bardziej przyjazny środowisku niż węgiel. Ogrzewanie domu tym paliwem wymaga od użytkownika niskiego nakładu pracy. Chcesz, żeby ogrzewanie budynku ekogroszkiem był jak najbardziej efektywne? Dowiedz się jak są prawidłowe ustawienia kotła na ekogroszek. To od tych parametrów w dużej mierze zależy wydajność pieca. Jak wyregulować kocioł? Oto najważniejsze informacje.

Co to jest ekogroszek?

Nazwa ekogroszek odnosi się do jednego z rodzajów paliwa stałego, które zostało wytworzone z węgla kamiennego lub brunatnego. Do produkcji ekogroszku wybierany jest węgiel o niskiej zawartości siarki, popiołu i kamienia. Jakość węgla wpływa na ilość popiołu wytwarzanego w procesie spalania, ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery oraz tego, jak dużo powstanie energii cieplnej. Warto wiedzieć jakie parametry musi spełniać dobry ekogroszek. Tylko najlepszej jakości paliwo pomoże chronić środowisko i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Co należy sprawdzić, zanim zaczniesz ustawiać piec?

Kupiłeś piec na ekogroszek i od razu chcesz przejść do regulowania różnych parametrów? Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Wyczyść komin, sprawdź stan i czystość kotła oraz zorientuj się, w jakiej kondycji jest ślimak. Zastępujesz stary kocioł nowym? Koniecznie wezwij kominiarza. Specjalista sprawdzi czystość, kondycję i szczelność przewodów kominowych. Dopiero kiedy sprawdzisz, że przewody są czyste i szczelne możesz przystąpić do ustawienia.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

Czas podawania, czas przerwy i moc nadmuchu, to podstawowe parametry, jakie musisz wziąć pod uwagę, by ustawić kocioł na ekogroszek. Od ustawień kotła zależy, czy ogrzewanie będzie wydajne oraz, jak szybko będzie można uzyskać oczekiwaną temperaturę i utrzymać ją na tym samym poziomie. Istnieją określone wartości i zasady, które powinny być przestrzegane przy wprowadzaniu ustawień.

Ile powinien wynosić czas przerwy?

Specjaliści i producenci radzą, by rozpoczynać ustawienie kotła na ekogroszek od regulacji czasu przerwy w podawaniu ekogroszku. Zacznij od ustawienia tego parametru na 40 s. Stosunek czasu podawania do czasu przerwy wynosi 1:8. Rozpoczęcie regulacji kotła od czasu przerwy daje możliwość większej kontroli.

Czas podawania – bardzo ważny parametr

Przy ustawianiu kotła na ekogroszek nie możesz zapomnieć o precyzyjnym wyregulowaniu czasu podawania. Powinien on wynosić 5 s. Każda zmiana wartości czasu podawania, jaką wprowadzasz generuje zmianę mocy z jaką będzie pracował kocioł.

Na co ma wpływ moc nadmuchu?

Niedopalony opał, samoistne wygaszanie pieca, czy ilość zużycia paliwa, na to wszystko ma wpływ moc nadmuchu. Jakie powinno być ustawienie kotła na ekogroszek, jeżeli bierze się pod uwagę moc nadmuchu? Zaleca się, by wynosiła ona 45-55%. Przy takiej mocy nadmuchu korzystanie z kotła jest najbardziej wydajne.

Po co zaglądać do popielnika?

Wprowadziłeś ustawienia kotła na ekogroszek. Pamiętaj o tym, by zaglądać do popielnika. Po co to robić? Dzięki temu sprawdzisz, czy ustawienie pieca jest dobre. W popielniku znajduje się niespalony ekogroszek? Może to być wynikiem zbyt krótkiej przerwy w podawaniu oraz ustawieniu nieodpowiedniej mocy nadmuchu. W popielniku znalazłeś stopiony popiół? Najprawdopodobniej przerwa jest zbyt długa, w tej sytuacji również należy zastanowić się nad zmianą ustawień mocy nadmuchu.

Co zrobić, gdy w domu jest zimno?

Ustawienia kotła na ekogroszek są zgodne z tym co pisze producent, a w domu jest bardzo zimno? Koniecznie wezwij kominiarza. Brak pożądanej temperatury może sugerować nieszczelność przewodów kominowych, brudny komin lub jakąś awarię. Specjalista zdiagnozuje, w czym leży problem i pomoże się z nim szybko uporać. Nie należy samemu sprawdzać szczelności, ponieważ jest to po prostu niebezpieczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl