Jak szybko i skutecznie rozpalić piec na ekogroszek? Skuteczne sposoby

Rozpalanie pieca na ekogroszek nie jest trudne. Wystarczy znać i przestrzegać kilku prostych zasad. Jak zabrać się za rozpalanie pieca? Czego potrzebujesz? Kiedy warto skorzystać z pomocy serwisu i usług kominiarza?

Sprawdź, czy ekogroszek jest suchy?

Rozpalanie pieca na ekogroszek zacznij od sprawdzenia stanu paliwa opałowego. Ekogroszek powinien być przechowywany w suchym miejscu, dlatego lepiej zdecydować się na zakup tego rodzaju paliwa opałowego w workach niż luzem. Wilgotny ekogroszek powoduje obniżenie temperatury spalania, a w przewodzie kominowym może dojść do osadzania się pary wodnej. Palenie wilgotnym ekogroszkiem przyczynia się również do podwyższenia rachunków za ogrzewanie. Pamiętaj, by przechowywać paliwo opałowe w odpowiednich warunkach i nie dopuścić do tego, by zwietrzało lub zwilgotniało.

Ilość powietrza ma znaczenie

Podczas rozpalania pieca na ekogroszek należy pamiętać o kilku ważnych parametrach. Jednym z nich jest odpowiednia ilość powietrza, które jest dostarczane do komory spalania. Jak zaprogramować wentylator, by jego moc i wydajność były prawidłowe, a ekogroszek dobrze się spalał? Uważnie przeczytaj wskazówki dotyczące ustawień wentylatora. Znajdziesz je w instrukcji od producenta. Zaprogramuj wartości, jakie zaleca producent. Jak ocenić, czy wentylator został dobrze zaprogramowany? Ogień ciągle przygasa? Najprawdopodobniej nadmuch powietrza jest zbyt duży. W popielniku znalazłeś niedopalone bryłki? Moc nadmuchu powietrza może być za mała. Czytasz instrukcje, a mimo to nie potrafisz dobrze zaprogramować mocy nadmuchu? Skontaktuj się z serwisem i poproś o pomoc fachowca, który właściwie zaprogramuje wszystkie parametry w piecu.

Pamiętaj, by przygotować rozpałkę

Do rozpalenia pieca na ekogroszek będzie ci potrzebna rozpałka. Co nadaje się na rozpałkę? Najlepszy będzie papier lub niewielkie kawałki drewna. Rozpałka tak jak ekogroszek musi być sucha. Gdzie powinno umieścić się rozpałkę? Zacznij od tego, by załadować paliwo grzewcze do podajnika. Zrób to przy włączonym trybie pracy ręcznej, wtedy podajnik przeniesie część ekogroszku do retorty. Następnie otwórz drzwiczki i włóż przygotowaną wcześniej rozpałkę na wierzch ekogroszku. Teraz następuje moment podpalenia. Po rozpaleniu ustaw tryb automatyczny pieca i dostosuj ustawienia pieca.

Dostosuj ustawienia pieca

Tryb automatyczny włączony? Należy dopasować ustawienia pieca. Czas podawania, przerwy oraz moc przedmuchu to najważniejsze parametry, od których zależy prawidłowe spalanie ekogroszku. Zacznij od ustawienia czasu przerwy podawania, przeważnie wynosi ona ok. 40s. Rozpoczęcie regulacji pracy pieca od tego parametru pozwoli ci łatwo kontrolować działanie kotła. Czas przerwy w podawaniu ustawiony przejdź do czasu podawania. Zwykle wynosi on 5s. Częstotliwość czasu podawania w dużym uproszczeniu, wpływa na moc kotła oraz zużycie opału.

Ostatni parametr to moc nadmuchu. Powinna mieścić się w granicach 45-55%. Zbyt niska prowadzi do wygaszania pieca, a za wysoka prowadzi do niepotrzebnego zużycia zbyt dużej ilości paliwa. Pamiętaj dobrze ustawione parametry wpływają nie tylko na temperaturę w pomieszczeniu, ale także wielkość rachunków za ogrzewanie.

Sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo

Rozpalanie pieca na ekogroszek zakończone? Sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo? Zastanawiasz się jak to zrobić? Musisz uważnie obserwować kilka czynników. Po pierwsze sprawdź kolor płomienia. Powinien być żółty. Po drugie zajrzyj do popielnika i zobacz co się z nim znajduje, jeżeli jest tam popiół, to wszystko jest ok., jeżeli natomiast znajdziesz tam niedopalony ekogroszek, najprawdopodobniej moc nadmuchu ustawiona została nieprawidłowo. Po trzecie skontroluj temperaturę wody w kotle. Nie powinna przekraczać 55°.

Wiesz już jak rozpalać piec na ekgroszek i na co zwracać uwagę przed i po rozpaleniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości albo podejrzeniu awarii natychmiast skontaktuj się z serwisem albo z kominiarzem. Złe działanie pieca to nie tylko wyższe rachunki, ale także niebezpieczna sytuacja i zagrożenie dla ciebie i twoich bliskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl