Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Praktyczne porady

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie swojego domu ekogroszkiem. Kusi ich wydajność, wygoda oraz to, że ekogroszek jest przyjazny dla środowiska. Zdecydowałeś się na ten rodzaj paliwa grzewczego? Pamiętaj, że warto ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek. Dzięki temu nie tylko zwiększysz efektywność ogrzewania, ale także zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek? Jakie parametry są najważniejsze? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jakie są najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek?

Piece na w zależności od tego, od jakiego producenta je kupisz są bardzo różne. Podstawowe parametry i zasady działania są jednak te same. Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Zanim przystąpisz do rozpoczęcia pracy, zapoznaj się z listą podstawowych parametrów i tym na jakie wartości powinny być ustawione. Ustawienia twojego pieca są inne niż te powszechnie polecane? Spróbuj je zmienić. Najważniejsze parametry, na jakich powinieneś się skupić to: czas podawania, czas przerwy podawania oraz moc nadmuchu.

Ile powinna wynosić czas przerwy podawania?

Optymalna wartość czasu przerwy to przeważnie 40 s. Chcesz ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Zacznij od ustawiania czasu przerwy podawania. Rozpoczęcie regulacji od ustawienia czasu przerwy podawania pomoże ci lepiej kontrolować pracę pieca.

Jak ustawić czas podawania?

Czas podawania to parametr, od którego w dużej mierze zależy ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek. Podstawowa wartość ustawienia czasu podawania w piecu na ekogroszek wynosi zwykle 5 s. W jaki sposób czas podawania wpływa na moc kotła i zużycie opału? Większa częstotliwość podawania, zmniejsza stosunek do przerwy podawania. W ten sposób zwiększa się zarówno moc kotła jak też zużycie opału. Czy warto zmniejszać czas podawania? Zbyt niska moc podawania zmniejsza moc pieca oraz powoduje kłopoty z uzyskaniem oczekiwanej temperatury.

Moc nadmuchu – dlaczego ma znaczenie?

Ostatni parametr, od którego zależy ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek to moc nadmuchu. Zbyt niska moc nadmuchu to ryzyko przesypywania się niedopalonego opału co w efekcie może doprowadzić do wygaszenia pieca. Zbyt duża moc nadmuchu prowadzi do zwiększenia ilości zużycia paliwa, które zamiast ogrzewać, wylatuje przez komin dymowy. Czy wiesz, że w efekcie źle ustawionego nadmuchu w kotle powstają spieki, które powodują zmniejszenie jego wydajności? Warto dbać o ustawienie prawidłowych parametrów mocy nadmuchu, specjaliści zalecają, by wynosiła ona 45-55%.

Pamiętaj o regulowaniu temperatury w domu

Parametry wyregulowane prawidłowo, ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek działa bez zarzutu, a mimo to rachunki na wydatki za ogrzewanie nie spadły? Piec może być bardzo wydajny, jeżeli jednak będziesz marnował energię cieplną, wydatki na ogrzewanie będą rosnąć lub pozostaną na tym samym poziomie. Co oprócz ustawienia pieca powinieneś zrobić? Odpowiedź jest prosta – regulować temperaturę w pomieszczeniach. Wyłącz ogrzewanie w pomieszczeniach, z których nie korzystasz (np. pusty na co dzień pokój gościnny). Nocą zmniejsz wartość temperatury do 18°, a w pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia (nie korzystasz z nich, kiedy śpisz) ustaw kaloryfery na najmniejszą wartość. Wyjeżdżasz na weekend? Zmniejsz ogrzewanie w domu lub wyłącz je całkowicie. Tylko racjonalne operowanie temperaturą w pomieszczeniach w połączeniu z właściwymi ustawieniami pieca, pomoże ci zwiększyć wydajność, zmniejszyć rachunki, a także zadbać o środowisko.

Kiedy potrzebuję kominiarza?

Ustawiłeś piec zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, a mimo to czujesz w domu chłód? Powinieneś jak najszybciej skorzystać z pomocy kominiarza. Powodów takiej sytuacji może być bardzo wiele. Zabrudzony komin i kocioł, czy źle podłączone przewody kominowe to tylko niektóre z nich. Kominiarz przeczyści komin i sprawdzi szczelność przewodu. Pamiętaj, żeby samemu regularnie sprawdzać nie tylko kondycję komina, ale także to, w jakim stanie jest kocioł, ślimak podający paliwo, czy kielich na retorty. Regularne sprawdzanie kondycji pieca i przewodów kominowych pozwoli ci nie tylko skutecznie i tanio ogrzać mieszkanie, ale także zapewni bezpieczeństwo tobie i twoim bliskim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl