Czym jest kaloryczność opału? Jak bardzo kaloryczny jest ekogroszek?

Kaloryczność do termin, który kojarzy się z jedzeniem lub… opałem. Jest to jedna z najważniejszych cech paliwa stałego, wykorzystywanego do ogrzewania. Inaczej określana jako wartość opałowa mówi o ilości ciepła, jaką można uzyskać z określonej ilości węgla.

Na rynku można spotkać przelicznik na kilogram substancji. Wartość energii jest wyrażana w dżulach (J), rzadziej- w kilokaloriach (kcal). W przypadku spalania paliwa energetycznego ilość dżuli jest ogromna, dlatego przelicznik wyraża się w megadżulach na kilogram, czyli MJ/kg. Jeśli producent węgla nie przedstawia kaloryczności lub wartości opałowej, lepiej być ostrożnym i wybrać opał z bardziej sprawdzonego źródła. Nie jest możliwe samemu, w warunkach domowych, sprawdzić realną kaloryczność węgla lub innej substancji. Tego typu pomiary wykonują specjalistyczne laboratoria w urządzeniu zwanym kalorymetrem.

Typ węgla ma znaczenie

Jakość węgla jest rozpatrywane także pod względem wartości kaloryczności. Węgiel brunatny jest w tej kwestii bardzo słaby, prezentuje wartość opałową na poziomie 10 MJ/kg. Węgiel kamienny ma ponad dwukrotnie lepsze właściwości, mniej więcej 22-24 MJ/kg. Produkty powstające z węgla kamiennego, jak na przykład ekogroszek, mają jeszcze lepsze wartości kaloryczności, od 24 do ok 28 MJ/kg. Właśnie z tego powodu, w połączeniu z bardzo niską zawartością wody, siarki i popiołu, ekogroszek jak obecnie najlepszym z ogólnodostępnych paliw stałych pochodzących z węgla. Do tego warto dodać, że pellet, który jest coraz bardziej popularnym paliwem stałym wykorzystywanym do ogrzewania domów, ma zazwyczaj kaloryczność na poziomie 15-19 MJ/kg, a drewno o 15% zawartości wody mniej więcej 12-15 MJ/kg.

Sposoby na wykorzystanie kaloryczności ekogroszku w pełni

Sama kaloryczność ekogroszku nie zawsze pozwala na rzeczywiste odczucie ciepła w pełni. Kluczem do sukcesu, czyli maksymalnie efektownego – i zarazem ekonomicznego – spalania ekogroszku jest nowoczesny, wydajny piec. Najlepsze są kotły retortowe, czyli z podajnikiem, zaawansowanym sterownikiem i certyfikatem Ecodesign. Gwarantuje on zachowanie doskonałej wydajności przez długi czas. Tego typu, nowoczesne piece rzeczywiście sprawiają, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać kaloryczność paliwa, którym są zasilane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl