Co warto wiedzieć o wypłatach za węgiel dla emerytów?

Jednym z przywilejów górniczych jest tak zwany deputat węglowy. Daje on prawo do uzyskania nawet 8 ton węgla rocznie lub ekwiwalentu pieniężnego. W sytuacji, w której górnicy lub ich rodziny tracą prawo do deputatu, mogą liczyć na jednorazową wypłatę w wysokości 10 tysięcy złotych. Kiedy można liczyć na kolejną transzę dla emerytów?

Nowa ustawa

W 2017 roku uchwalono ustawę, która nadaje górniczym emerytom i rencistom prawo do uzyskania rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Do tego aktu prawnego dodatkowo wprowadzono odpowiednie poprawki, które nadają taką możliwość także wdowom i sierotom po górnikach. Wnioski powinny być składane do spółek będącymi pracodawcami emerytów i innych wnioskodawców w momencie utraty prawa do świadczenia. Do tej pory ponad 200 tysięcy osób na emeryturze i rencie odebrało 10 tysięcy złotych rekompensaty.

Kiedy wniosek, kiedy wypłata?

Nabory na wnioski są przyjmowane przez spółki są ogłaszane wcześniej. Wyznaczony zostaje ostateczny termin na składanie wniosków, następnie dokumenty są weryfikowane. Służy to przede wszystkim sprawdzeniu, czy dana osoba spełnia kryteria określone w ustawie. Czas weryfikacji niestety nie jest ustalony. Kiedy więc środki trafiają do pozytywnie zweryfikowanych wnioskodawców? Wszystkie zaangażowane w ten proces organy: spółki węglowe i samorządy, dążą do przyspieszania wypłat tak dla emerytów i rencistów, jak i wdów. Pieniądze są wypłacane indywidualnie, po sprawdzeniu wniosku, nie ma więc ustalonego, konkretnego terminu.

Droga środków jest dość długa i skomplikowana – najpierw informacja o ilości wniosków poddanych pozytywnej weryfikacji trafia do sejmowej komisji finansów, dopiero później Ministerstwo Finansów przelewa odpowiednie środki. Wnioskodawcy dostają informację o możliwości odebrania środków. Jest kilka opcji wypłaty pieniędzy, do wyboru przez emerytów i wdowy: przekazem pocztowym, przelewem na wskazane konto bankowe. Można także odebrać środki w banku PKO BP, które porozumiało się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Wystarczy przedstawić dokument tożsamości potwierdzający numer PESEL, który został zawarty we wniosku o wypłatę rekompensaty za deputat węglowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl