Co oznacza obecność czarnej sadzy w piecu na ekogroszek?

Dobrej jakości piec zasilany ekogroszkiem pokrywa się od wewnątrz warstwą czarnej sadzy? Należy być ostrożnym, ale i wiedzieć, że nie da się całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Co warto wiedzieć o sadzy?

Czym jest sadza i jaki ma związek z dymem?

Dym, który uwalnia się z palącego się, żarzącego się materiału, stanowi zawiesinę cząstek stałych. Unoszą się one pod wpływem wysokiej temperatury. Gdy dym przepływa przez kocioł, część tych cząsteczek osadza się na ścianach komory spalania, przewodów i komina. Właśnie ten osad to sadza. Według definicji, sadza to produkt niepełnego spalania paliw, w tym przypadku węgla. Niestety, jest to niepożądane zjawisko: niepełne spalanie oznacza brak efektywności tego procesu. Do tego obecność sadzy może być niebezpieczna, gdyż może ona się zapalić niekontrolowanie – stanowi zagrożenie pożarowe.

Sadza unosząca się w powietrze to także problem zanieczyszczenia, czyli tworzenia się szkodliwego smogu. Czarna sadza w piecu na ekogroszek może odbić się na sprawności i wydajności działania kotła. Budynek będzie słabiej ogrzewany mimo większej ilości paliwa. Jest to nieekonomiczne i niepraktyczne. Dlatego właśnie należy zadbać o zapobieganie osadzania się sadzy.

Obserwacja i regularne czyszczenie

Nie ma możliwości w 100% pozbyć się czarnej sadzy przy spalaniu ekogroszku w piecu. Jeśli jednak można porównać jej ilość, to po dobrej jakości paliwie, jakim jest ekogroszek, jest jej znacznie mniej niż przy paleniu standardowymi grudami węgla kamiennego. Czy nie jest jej jednak za dużo? Należy upewnić się, czy parametry spalania są optymalne, czasami w takim przypadku przyda się pomoc fachowca. W następnej kolejności warto, jeśli jest taka możliwość, dokładnie wyczyścić piec z osadzonej tam warstwy sadzy. Następnie można skupić się na paliwie. Należy upewnić się, czy opał jest wysokiej jakości, sprawdzić swojego dostawcę i producenta. Żeby ekogroszek palił się wydajnie i w trakcie spalania nie wydzielały się niepożądane substancje, musi być czysty i suchy.

Regularne dbanie o usuwanie sadzy z komory spalania, drzwiczek i innych dostępnych miejsc jest bardzo ważne. Jeśli sadza jest czarna, instalacja pracuje prawidłowo, dym unoszący się z komina nie jest gęsty i ciemny, a płomień w piecu jest stabilny i żółty, można uznać, że sadza jest zjawiskiem normalnym… i ponownie ją wykorzystać do palenia. Zawiera ona bardzo dużo węgla i daje dużo energii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl