Co ma wpływ na prawidłowe spalanie ekogroszku?

Ekogroszek to tanie i opłacalne paliwo grzewcze. Początek przygody z ogrzewaniem domu ekogroszekiem może być problematyczny. Trzeba właściwie wyregulować piec i pamiętać o właściwym przechowywaniu materiału. Czasami zdarza się, że ekogroszek nie pali się tak jak powinien. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne. Zanim zaczniesz rozglądać się za nowym piecem wyeliminuj czynniki, których efektem może być nieprawidłowe spalanie ekogroszku. Od czego zacząć? Informacje znajdziesz poniżej.

Ekogroszek – tylko dobrej jakości

Kupiłeś piec, jesteś pewny, że został prawidłowo wyregulowany, ale zauważasz powtarzające się problemy z paleniem ekogroszku? Winą może być samo paliwo. Pamiętaj, by kupować tylko dobrej jakości ekogroszek od sprawdzonych producentów. Czytaj informacje na opakowaniach i sprawdzaj parametry w internecie. Kaloryczność dobrego ekogroszku powinna wynosić powyżej 20 Mj/kg (megadżuli na kilogram), najlepiej, jeżeli jej wartość to 25 Mj/kg. Nie kupuj ekogroszku, na którego opakowaniu znajdziesz oznaczenie Q ai. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie ekogroszku? Zawartość popiołu nie powinna przekraczać 10%, wartość siarki powinna kształtować się poniżej 1%, natomiast spiekalność powinna być jak najmniejsza.

Kupuj ekogroszek w opakowaniu

Na rynku jest dostępny ekogroszek ważony luzem oraz sprzedawany w 25 kg opakowaniach. Jaki produkt wybrać, by zapewnić sobie prawidłowe spalanie ekogroszku? Zdecyduj się na zakup paliwa opałowego, które zostało zapakowane w worek. Ekogroszek, który za długo leży luzem wietrzeje, co powoduje utratę właściwości.

Kupiłeś dobrej jakości ekogroszek od sprawdzonego producenta, a mimo to produkt nie spala się, jak należy? Zanim zaczniesz zmieniać ustawienia kotła lub korzystać z pomocy serwisu, lub kominiarza, sprawdź, czy ekogroszek nie jest zawilgocony. Chcesz, żeby wszystko działało,jak należy? Dopilnuj, by ekogroszek był właściwie przechowywany i by nie uległ zawilgoceniu.

Sprawdź, czy piec został ustawiony prawidłowo

Czas podawania, czas przerwy podawania i moc nadmuchu, to podstawowe kryteria, jakie musisz wziąć pod uwagę przy ustawieniu pieca na ekogroszek. Regulację pieca zacznij od ustawienia przerwy czasu podawania, która powinna wynosić 40 s. Z kolei czas podawania ma wpływ na wydajność pieca. Podstawowa wartość ustawienia czasu podawania w piecu na ekogroszek wynosi zwykle 5 s. Większa częstotliwość podawania zmniejsza stosunek do przerwy podawania. W ten sposób zwiększa się zarówno moc kotła jak też zużycie opału.

Ostatni parametr to moc nadmuchu. Optymalna to 45-55%. Zbyt niska moc nadmuchu to ryzyko przesypywania się niedopalonego opału co w efekcie może doprowadzić do wygaszenia pieca. Zbyt duża moc nadmuchu prowadzi do zwiększenia ilości zużycia paliwa, które zamiast ogrzewać, wylatuje przez komin dymowy.

Regularne czyszczenie i serwis to podstawa

Prawidłowe spalanie ekogroszku zależy nie tylko od prawidłowo wyregulowanego pieca, ale także od dobrze działającego. Pamiętaj o tym, żeby regularnie raz na kilka tygodni czyścić piec z popiołu oraz ewentualnych niespalonych resztek ekogroszku. Nie wiesz jak czyścić, piec? Raz do roku powinien być on serwisowany przez fachowców. W czasie trwania tej usługi poproś specjalistów, by pokazali ci jak prawidłowo czyścić kocioł. Kiedy najlepiej zamówić serwis do pieca na ekogroszek? Optymalnie będzie zamówić specjalistów przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy to piec jest najbardziej eksploatowany, a jego awaria w tym czasie okazuje się niezwykle uciążliwa.

Korzystaj z usług kominiarza

Masz dobrej jakości ekogroszek, piec jest odpowiednio wyregulowany oraz wyserwisowany, a w domu panuje ziąb? Dbasz o piec, kupujesz paliwo opałowe u sprawdzonego dystrybutora, a mimo to nie wiesz, czy ekogroszek spala się prawidłowo? Problem może tkwić w kominie albo przewodach kominowych. Nie diagnozuj go samemu, tylko zamów wizytę kominiarza. Specjalista oceni czystość komina oraz szczelność przewodów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, szybko i profesjonalnie się z nimi upora. Dobrym zwyczajem jest zamawianie przeglądu kominiarskiego raz do roku albo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, albo tuż po jego zakończeniu. Regularne serwisowanie, przegląd komina i przewodów, właściwa regulacja pieca oraz kupowanie dobrej jakości ekogroszku to przepis na utrzymanie ciepła, prawidłowej temperatury w domu oraz zmniejszenie rachunków za prąd i cieszenie się bezpiecznym i bezawaryjnym ogrzewaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl