6 najpopularniejszych zastosowań węgla kamiennego

Jak wygląda węgiel wie chyba każdy. Czarna brył kojarzy się z dymem, zimą i sezonem grzewczym. Węgiel kamienny ma bardzo duże zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dowiedz się jaki wpływ ma węgiel na twoje życie. Oto 6 najpopularniejszych zastosowań węgla kamiennego.

Co to jest węgiel kamienny?

Węgiel kamienny jest rodzajem skały osadowej pochodzenia roślinnego. Skała ta powstała w erze paleozoicznej i zawiera 75-97% pierwiastka węgla. Węgiel ma czarną barwę i matowy połysk. Jakie są najpopularniejsze zastosowania węgla kamiennego? Jaki ma wpływ na twoje codzienne życie? Gdzie znajdują się największe złoża węgla kamiennego?

Jednym z krajów, w którym wydobycie węgla kamiennego jest największe, jest Polska. Na szczycie listy znajduje się także: Rosja, USA, Chiny, Indie, Australia, RPA oraz Ukraina. Węgiel jest wydobywany metodą odkrywkową albo głębinową.

Ogrzewanie domów

Najbardziej oczywistym zastosowaniem węgla kamiennego jest ogrzewanie domów. Na całym świecie samym węglem lub jednym z jego rodzajów (np. ekogroszek, czy miał) tysiące osób do ociepla swoje mieszkania. Chcesz wykorzystać węgiel kamienny do ogrzewania budynku, pamiętaj, żeby przy wyborze rodzaju zwrócić uwagę na kaloryczność, zawartość popiołu u siarki. Od tych wartości zależy to jaki dany rodzaj paliwa opałowego na wpływ na środowisko naturalne oraz stan twojego portfela. Kupuj węgiel od najlepszych producentów oraz wybieraj taki, który ma najlepsze parametry.

Składnik leków

Węgiel kamienny ma zastosowanie także w przemyśle farmaceutycznym. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na biegunkę musiał mieć z nim styczność. Te niewielkie czarne tabletki skutecznie radzą sobie z dolegliwościami żołądkowymi. W jakich jeszcze lekach możesz znaleźć węgiel? Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje go w walce z zatruciami i toksynami. Pomaga poradzić sobie z różnego rodzaju reakcjami alergicznymi. Pozytywne właściwości węgla, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka były znane już w starożytności. Tabletki węgla warto mieć przy sobie lub w swojej apteczce jako szybką pomoc przy biegunce.

Zastosowanie w branży kosmetycznej

Wiele osób nie wie, jak duże jest zastosowanie węgla kamiennego w branży kosmetycznej. Okres dojrzewania to bardzo trudny czas dla każdego nastolatka. Burza hormonów, zmienność nastrojów oraz niezrozumienie zarówno ze strony dorosłych jak też rówieśników to niejedyne przeciwności, z jakimi na co dzień zmaga się młody człowiek. Dla każdego człowieka, a zwłaszcza nastolatka bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny. Borykasz się z trądzikiem lub zmianami skórnymi? Jednym ze składników preparatów, które pomogą ci skutecznie walczyć z nieestetycznymi wypryskami jest właśnie węgiel. Dokucza ci powracający łupież? Masz łuszczycę? Tutaj również z pomocą przyjdą ci preparaty zawierające w swoim składzie węgiel.

Węgiel chroniprzed smogiem

Na temat negatywnego wpływu smogu na zdrowie człowieka powiedziano już dużo. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego (POCHP, astma oskrzelowa), matek karmiących, kobiet w ciąży i małych dzieci, a także dla osób po operacji zatok. W celu ochrony przed negatywnym wpływem smogowego powietrza specjaliści zalecają noszenie masek przeciwsmogowych. Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie węgla kamiennego? Jest to podstawowy składnik masek przeciwsmogowych.

Jak węgiel pomaga zmniejszyć ilość plastiku?

Chcesz być eko i przyczynić się do polepszenia kondycji środowiska naturalnego? Jesteś za ograniczeniem plastiku? W byciu ekologicznym pomoże ci jedno z zastosowań węgla kamiennego. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody dla organizmu jest bardzo ważne. Zamiast wypijać litry butelkowanej wody i wytwarzać nowe plastikowe śmieci, zakup butelkę filtrującą. Możesz pić wodę gdziekolwiek jesteś. Wystarczy, że wlejesz ją do butelki, która jest wyposażona w filtr, jego składnikiem jest oczywiście węgiel kamienny.

Produkcja nawozów

Praktyczne zastosowanie węgla kamiennego doceniają także rolnicy i sadownicy. Jest składnikiem wielu nawozów i pestycydów, które pomagają chronić uprawy przed szkodnikami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl